Kolay Ürün Seçimi

KONİK KİLİT SİSTEMLERİ

  • GİRİŞ YAP
  • ÜYE OL

Ağır Hizmet Torku Gereken Yerler İçin Konik Kilit™ Sistemleri

Ağır Hizmet Torku Gereken Yerler İçin Konik Kilit™ Sistemleri

Yapı malzemesi olarak kullanılan çimento, su ile etkileşime uğradığında sertleşme ve sertliğini her koşulda muhafaza etme özelliğine sahip olmakla beraber, tuğla, briket, çakıl gibi yapı elemanlarını birbirine bağlamada kullanılır. Önemli bir yapı malzemesi olan çimentonun ana hammaddesi kireç taşıdır(killi kalker).

Çimento yapımında kullanılan kireç taşının kullanılabilir boyuta gelmesi için toz metalürjisi teknolojisine ihtiyaç vardır. Toz metalürjisinde, büyük parçalardan toz partikülleri elde etmenin bir çok yöntemi vardır ve bu yöntemlerden çimento sektöründe kullanılanı, mekanik bir yöntem olan bilyalı öğütücü (Ball Mill) yöntemidir. Bu yöntemin çalışma prensibini kısaca açıklamak gerekirse, boru şeklindeki yatay konumlu silindir bir hazne içerisinde bulunan farklı boyuttaki metal bilyelerin, hazne içerisine ilave edilen büyük boyutlu kireç taşlarını, silindir haznenin kendi ekseni etrafında dönmesiyle öğütmesidir. Bu yöntem ile üretilen toz parçacıklar genelde 200 µm civarındadır.

Ball Mill yönteminde, silindir haznenin ön kısmında hem hazneyi hem de dönme hareketini destekleyen pinion dişlinin ana mile bağlanması hususunda, kendinden merkezleme özelliği ile CTL Konik Kilit Sistemleridişlinin salgısız bir şekilde yataklanması hususunda çözüm oluşturmaktadır. Özellikle çimento sektörü gibi ağır hizmet yüklerinin var olduğu sistemlerde geleneksel yöntemlere kıyasla konik kilit sistemlerinin kullanımı, başta kolay sökülüp takılabilme ve bakım-onarımının basit olması gibi avantajları dolayısıyla ağır basmaktadır.