Kolay Ürün Seçimi

KONİK KİLİT SİSTEMLERİ

  • GİRİŞ YAP
  • ÜYE OL

CTL Konik Kilit Sistemlerinin çalışma prensibi nasıldır?

CTL Konik Kilit Sistemlerinin çalışma prensibi nasıldır?

CTL konik kilit sistemleri, içleri konik, dışları düz olan parçaların DIN 912 normunda 12.9 kalite imbus civatalar ile birbirine bağlanmasından oluşur. Bu parçaların dış yüzeyleri düzdür ve iç yüzeyleri birbirine zıt yönde olacak şekilde konik yapıya sahiptirler. Civataların tork anahtarı ile sıkılmasıyla beraber alt ve üst parça arasındaki boşluk, üst parçanın mile doğru daralma ve alt parçanın göbeğe doğru genişleme hareketi yapmasından dolayı kapanmak istemektedir. Bu daralma ve genişlemeyi sağlayan mekanizma, konik kilit sistemi iç yapısının konikliği sayesindedir. Bu mekanizma sonucu milin dış çapı ile göbek deliğinin iç çapına sıkma kuvvetinden kaynaklı radyal basınç uygulanır. Bu basınç mil ve göbeği kavrayarak, herhangi bir kama veya diğer geleneksel yöntemlere ihtiyaç kalmadan mil ve göbeği birbirine sabitler. Bu sabitleme ile çok basit montaj kolaylığı yanı sıra yüksek tork ve eksenel kuvvet aktarımı da sağlanmış olur.

Konik Kilit Sistemlerinin montajı nasıl yapılmalıdır?

Göbek ve mil arasına yerleştirilen konik kilit sisteminin montajı, katalogta belirtilen civata sıkma torku (Ma) değerine ayarlanmış bir tork anahtarı ile yarığın hemen yanındaki cıvatalardan başlamamak kaydıyla çaprazlama(yıldız) olarak yapılmalıdır.

,

Konik Kilit Sistemleri, mili ve göbeğe nasıl sabitliyor?

Görüleceği üzere, civatalar tork anahtarı ile sıkıldıkça, konik kilit sistemi göbeğe doğru genişleyerek Ph ve mile doğru daralarak Ps basınçlarını uygulamakta ve milden göbeğe Mt kadar tork ve Fax kadar eksenel kuvvet aktarma görevi üstlenmektedir. Bu değerlere websitemizdeki ilgili kataloglardan ulaşabilirsiniz.